Ako hovorí známe talianske príslovie – Aj malá kuchyňa dokáže učiniť domov veľkým. Nie sú pochybnosti o tom, že kvalitné stredomorské suroviny na teplom chrumkavom ceste dokázali rozvoňať celú domácnosť i okolie. Teplo rozpálenej pece, okolo ktorej sa stretávala celá rodina, sa stalo spolu s chuťou a vôňou bazalky, prvotriedneho syra a hustého paradajkového pretlaku symbolom skutočného pôžitku a rodinnej pohody. Znie to výborne, však? My vám presne taký zážitok prinášame!
pizza
Kvalitné stredomorské suroviny na chrumkavom ceste dokázali rozvoňať celú domácnosť. Teplo rozpálenej pece sa stalo spolu s chuťou a vôňou bazalky, prvotriedneho syra a paradajkového pretlaku symbolom skutočného pôžitku a rodinnej pohody. My vám taký zážitok prinášame!
Ísť na pizzePoznať suroviny je základ toho, aby ste si mohli našu pizzu vychutnať skutočne naplno. Dovoľte nám preto menšiu exkurziu do našej kuchyne, kde pre vás už niekoľko rokov s láskou pripravujeme vašu obľúbenú pizzu.
pomodori [pomoˈdɔri]
Paradajka jedlá pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Je to zelenina s vysokým podielom betakaroténov a vitamínu C. Slúži takisto ako zdroj chrómu a draslíka. Z viac ako 90 % ju tvorí voda, cca 5 % sacharidov a 2,5 % bielkovín. Má vysoký podiel vláknin, naopak tuk neobsahuje takmer žiaden.
Paradajky sú veľmi vhodné ako základ zdravej stravy. Vhodné sú na rôzne redukčné a očistné diéty, pretože majú antioxidačné účinky.
mozzarella [mottsaˈrɛlla]
Mozzarella je jedným z najznámejších talianskych syrov, tzv. pasta filata. Ide teda o syr vyrábaný z točeného tvarohu. Názov je odvodený od slova mozzare – odrezať, pretože je formovaný nožom.
Za najlahodnejšiu mozzarellu je pokladaná tá, ktorá sa vyrába ručne z tepelne neupraveného byvolieho mlieka. Mozzarella sa najčastejšie pridáva na pravú taliansku pizzu, cestoviny, mäso a do šalátov.
formaggio edam [forˈmaddʒo ˈɛ:dam]
Eidam (Edammer kaas) je polotuhý plnotučný syr vyrábaný z kravského mlieka. Pôvodom je z Holandska. Eidam nepatrí k príliš slaným syrom.
Tento jemne žltý syr dozrieva od dvoch týždňov do jedného roka. U nás známe tučnosti 20 % alebo 30 % sú v rámci Európy špecifikom. Istou zaujímavosťou je, že tento typ syra bol od renesancie obľúbenou stravou námorníkov. Dôvodom je jeho dlhá trvanlivosť. Pri príprave pízz ide o jednu z najpoužívanejších prísad.
salame [sa'lame]
Saláma (z talianskeho salame: „solená údenina, solené mäso“, pôv. latinsky salare „soliť“) je typ údeniny z hrubo nasekaného mäsa a ďalších prísad. Existuje veľké množstvo druhov salám. Salámy sa rozdeľujú na tri veľké skupiny v závislosti od tepelnej úpravy, ktorou počas výroby prechádzajú.
Salámy sú vo veľkej miere rozšírené v krajinách strednej Európy a južnej Európy, kde sa nachádza veľké množstvo druhov. V ostatných častiach sveta sú salámy takisto známe, ale nie sú rozšírené v takej miere.
prosciutto [proʃˈʃutto]
Šunka je výrobok z bravčového alebo hovädzieho mäsa, upraveného sušením, dusením alebo údením. Šunka je v Európe najobľúbenejším mäsovým výrobkom. Použitie šunky je veľmi široké a vďaka svojej príprave môže byť neobmedzene konzumovaná.
pollo ['pollo]
Kuracie mäso je celosvetovo najviac rozšírený druh mäsa. Dôvodom je jeho vynikajúca chuť a jednoduché možnosti prípravy. Existuje množstvo návodov na správnu prípravu. Kuracie mäso sa dá použiť pri varení, smažení, grilovaní, a pritom nás to nebude stáť veľa času. Pretože ide o mäso hydinové a biele, jeho príprava je naozaj krátka. Na pizzi sa s ním stretávame veľmi často.
ananas [ananas]
Ananás je veľmi chutné a svieže tropické ovocie. Pestuje sa vo viacerých tropických a teplejších subtropických krajinách. Asi najobľúbenejšou odrodou je ananás „Extra Sweet“ vyšľachtený na Havajských ostrovoch a predávaný pod obchodným menom Del Monte.
Ananás je vhodný ako zaujímavá ingrediencia do jedál a takisto sa používa pri výrobe štiav, džúsov a nektárov.
peperoncini [peperonˈtʃino]
Ide o exotický druh krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky. Ide o malé svetlejšie papričky so silnou vôňou. Sú veľmi vhodné ako koreniaca prísada do ostrejších jedál.
Feferónky obsahujú vitamíny C a karotén B. Veľmi podporujú chuť do jedla. A sú opäť ďalšou vhodnou prísadou na pizzu.
basilico [ba'zillico]
Bazalka je rozšírená najmä v Afrike a Južnej Amerike, niekoľko druhov sa však pestuje po celom svete. Ľudia využívajú na rôzne účely najmenej 7 druhov. Zvlášť obľúbená je v Stredomorskej kuchyni.
Charakterizuje ju veľmi aromatická, sladkastá vôňa. Čerstvé listy sa pridávajú k paradajkám, šalátom, rybám, syrom, ale takisto do cestovín a rôznych omáčok.
origano [oˈrigano]
Oregano je vytrvalá bylina využívaná ako prísada do jedál. V Európe rastie v krovinách, v svetlých lesoch, na čistinách. Často sa pestuje v záhradách. Oregano je pôvodom zo Stredomoria. Prvé záznamy o jeho riadenom pestovaní pochádzajú z obdobia antiky. Najčastejšie je oregano používané ako hlavné korenie na pizzu a je aj súčasťou provensalského korenia. Jeho chuť je veľmi výrazná. Má ale aj antiseptické a protizápalové účinky.
funggi [ˈfunggi]
Šampiňón (Agaricus bisporus) je jedlá huba, ktorá je vďaka výbornej chuti a nenáročnému pestovaniu vyhľadávanou kulinárskou pochúťkou. Býva súčasťou jedálneho lístka mnohých národných kuchýň a to predkrmov, polievok, omáčok, omeliet, pod mäsá, hlavných jedál alebo šalátov.