Flag

Zaváranie

Rady a tipy na zaváranie
Inšpirácia
Zaváranie
Rady a tipy na zaváranie

Od spracovania ovocia cez zaváranie až po skladovanie. Tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa zavárania.

Od spracovania ovocia cez zaváranie až po skladovanie. Tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa zavárania.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa tejto témy, obráťte sa na našu Zákaznícku linku alebo nám napíšte prostredníctvom kontaktného formulára.

 

Zaváracia tabuľka ovocia na stiahnutie
Príprava zaváracích pohárov a viečok

Pred začiatkom zavárania zaváracie poháre dôkladne vypláchneme čistou horúcou vodou, aby sme odstránili prípadné zvyšky saponátu, pretože saponát môže spôsobiť zrednutie zaváraniny. Viečka na poháre dáme do hrnca s vodou a povaríme asi 5 minút. Potom vodu zlejeme. Viečka nemusíme osušiť, môžeme ich na poháre naskrutkovať vlhké. Je to najjednoduchšia a najrýchlejšia metóda, ako získať viečka bez choroboplodných zárodkov.

Potrebné pomôcky na zaváranie

Na prípravu ovocia potrebujeme misy, sito, ostrý nôž a kuchynskú dosku. Ako klasickú základnú výbavu na prípravu potrebujeme veľký hrniec, najlepšie nerezový. Na zaváranie používame vždy dostatočne veľký hrniec, aby ho ovocie zaplnilo maximálne do polovice. Zamedzíme tak pretečeniu. Ďalej potrebujeme odmerkunaberačku na zberanie peny a malú naberačku na plnenie, čisté poháre s uzáverom široký lievik na plnenie pohárov.

Prečo by sme mali zberať penu z džemu?

Zo želé a džemov z ovocia, ako sú napr. jahody, môže byť pred naplnením do pohárov nutné pozberať penu. Prírodná pena, ktorá eventuálne vznikne pri varení, môže vzhľadom na bublinky vzduchu poškodiť vzhľad a trvanlivosť zaváraniny.


Alkoholické džemy, marmelády a želé

Klasicky varené džemy, marmelády a želé môžeme po uvarení vylepšiť pridaním kvapky likéru, rumu, ovocnej pálenky, vodky atď. Pokiaľ použijeme len malé množstvo (do cca. 3 polievkových lyžíc), želírovaniu tým neuškodíme. Pri pridaní väčšieho množstva by sme však mali primerane znížiť množstvo ovocia alebo šťavy.

Bylinky a korenie

Pri svojich kreatívnych zaváracích nápadoch môžeme použiť tak čerstvé, ako aj sušené korenie či bylinky. Dajme však pozor na to, že korenie a bylinky v sušenom stave sú väčšinou intenzívnejšie ako čerstvé, preto ich dávkujeme v primerane menšom množstve. Čerstvé bylinky vždy dôkladne opláchneme, pretože sa väčšinou pridávajú až po uvarení. Citlivé bylinky, ako napr. mätu, pridávame až po uvarení. Lepšie tak zostane zachovaná farba a chuť prísad.

Kde mám uchovávať zaváraniny?

Zavarené poklady uchovávame na chladnom a tmavom mieste. Ochránime ich tak o. i. pred zmenou farby. Načaté poháre najlepšie uchováme v chladničke, pretože pri odobratí z pohára sa môže poškodiť pevná štruktúra zaváraniny a môže začať vystupovať šťava.

Čo je pektín?

Pektín tvorí základ procesu želírovania a je obsiahnutý ako prírodná zložka vo všetkých druhoch ovocia. Čím menej sú plody zrelé, tým viac pektínu obsahujú a tým pevnejšia je ich konzistencia. S pribúdajúcou zrelosťou plodov sa pektín odbúrava a pevnosť sa zmierňuje. Množstvo a kvalita pektínov sa pri rôznych druhoch ovocia líši. Najlepšie želírujú napr. citrusové plody, jablká, ríbezle a egreše. Naopak najnižší obsah pektínov majú čerešne, višne, kivi a ananás. Pri zaváraní pridávame k plodom pektín formou želírovacieho cukru alebo želírovacieho prípravku Gelfix. Pektíny v želírovacích cukroch a prípravkoch Dr.Oetker sa získavajú z jabĺk a citrusových plodov.

Prečo v prípade džemov dochádza k zmene farby?

Za červené sfarbenie niektorých džemov, napr. jahodového, sú zodpovedné prírodné farbivá, tzv. antokyány. Tieto farbivá sú relatívne nestabilné a v priebehu skladovania sa menia. Pritom sa mení farba z červenej do hneda. Rýchlosť zmeny farby závisí od niekoľkých faktorov, ako je obsah cukru v ovocí, teplota skladovania, vplyv svetla a kyslíka. Táto prirodzená strata farby však nemá žiadny vplyv na chuťové vlastnosti ani na trvanlivosť.

Aký je rozdiel medzi džemom, marmeládou a želé?

Marmeláda je zaváranina vyrobená z citrusových plodov (napr. pomarančov). Džem je zaváranina vyrobená z jedného alebo viacerých druhov ovocia, okrem citrusových plodov. Želé je zaváranina pripravená z ovocnej šťavy a cukru

Čo je čatní?

Čatní je sladkokyslá až ostro pikantná korenená omáčka z ovocia a/alebo zeleniny, ktorú je možné zjemniť pridaním mnohých ďalších korenín a byliniek. Čatní výborne chutí k mäsu, ryžovým pokrmom alebo fondue.

Výrobky na zaváranie

Viac informácií o zaváraní

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach