Nebojte sa pripraviť si vlastný domáci poctivý džem z čerstvého ovocia! S naším jednoduchým postupom zistíte, že zaváranie nie je žiadna veda!
V receptoch na zaváranie sa vždy používa pripravené (t. j. umyté a očistené, prípadne odkôstkované) ovocie a zelenina. Každý druh zeleniny však obsahuje podľa odrody rôzny podiel odpadu. Ak chceme zistiť, koľko ovocia či zeleniny potrebujeme na recept, môžeme uvedené množstvá vynásobiť faktorom. Tento faktor zohľadňuje priemerný podiel odpadu.
Množstvo ovocia, príp. zeleniny, si môžete rýchlo a jednoducho vypočítať pomocou našej zaváracej kalkulačky.
Želírovacia skúška ukáže, či ovocná hmota v priebehu chladnutia dostatočne stuhne, teda či je schopná dostatočne „želírovať“. Na tento účel nanesieme 1 – 2 kávové lyžičky horúcej zaváraniny na malý tanierik, ktorý sme predtým krátko nechali v chladničke. Pokiaľ vzorka zhustne, resp. stuhne do 5 minút, stuhne dostatočne aj zvyšok džemu, marmelády alebo želé v pohároch. Ak si prajeme, aby hmota stuhla viac, jednoducho zamiešame do horúcej zmesi 1 – 2 zarovnané kávové lyžičky Kyseliny citrónovej Dr.Oetker podľa návodu na obale. Zopakujeme želírovaciu skúšku a až potom plníme do pohárov.
Džem, marmeláda alebo želé sa najprv môžu zdať málo husté, želírovací proces v pohároch však môže trvať až jeden týždeň alebo aj dlhšie.
Zavarené poklady uchovávame na chladnom a tmavom mieste. Budú tak chránené o. i. pred zmenou farby.
Načaté poháre najlepšie uchováme v chladničke, pretože pri odoberaní z pohára sa môže poškodiť pevná štruktúra zaváraniny a môže začať vystupovať šťava. Trvanlivosť zaváranín je minimálne rok. Zaváraniny po pridaní byliniek, orieškov alebo korenia vydržia približne 6 mesiacov.